משרדים להשכרה תל אביב, חללי עבודה,חדרי ישיבות | פארק עתידים תל אביב

מרחב מוגן מוסדי – מה קורה אם יש אזעקה בעבודה?

עבודה בצל מלחמה ואיומים היא לא עניין זר בחיים הישראליים, אך כדי להתמודד עם המצב המיוחד פיקוד העורף הוציא הנחיות מיוחדות להכשרת אזורים מוגנים במגוון מקומות, כמו מרחב מוגן דירתי (ממ"ד), קומתי (ממ"ק) וגם מרחב מוגן מוסדי. מהי המשמעות של המונח הזה, ומהן ההנחיות לפעולה אם נשמעת אזעקה בזמן שאתם במשרד או בדרך אליו? הינה כל מה שאתם צריכים לדעת.

פתק שרשום עליו בטיחות באנגלית

מרחב מוגן מוסדי – למה הוא משמש?

בדומה למרחב מוגן דירתי או קומתי, מרחב מוגן מוסדי הוא המקום שאליו אנשים העובדים במוסד מסוים צריכים להגיע במקרה של אזעקת טילים או רקטות. ההנחייה של פיקוד העורף היא שמרחב מוגן מוסדי הוא חובה במגוון מוסדות ציבוריים כמו בתי ספר, מפעלים, בנייני משרדים ועוד, והם צריכים לקיים את ההנחיות של מרחב מוגן במבנה כמו דלת הדף שאפשר לנעול מבפנים, שילוט מובן וברור, ציוד לשהייה ממושכת, חלונות מיוחדים ועוד. מהנדס של פיקוד העורף יכול לעזור לכל מוסד ציבורי להבין מהן ההנחיות הדרושות למרחב הזה מבחינת גודל, מיקום והוראות בנייה נוספות. אפשר להשתמש במרחב המוגן המוסדי למגוון שימושים כמו חדר מנוחה, חדר ישיבות ועוד, כל עוד הפעילות הזו אינה מפריעה להגעה אליו ולשהייה בו במקרי חירום.

שימו לב – עליכם להגיע למרחב המוגן המוסדי במקרה של אזעקה אך ורק אם ביכולתכם להגיע אליו בפרק הזמן הרלוונטי למקום מגוריכם. אם דרושות לכם עוד כמה שניות כדי להגיע אליו, תצטרכו למצוא מרחב מוגן אחר כמו חדר מדרגות, מרחב מוגן קומתי או חדר פנימי בעל כמות נמוכה ככל האפשר של חלונות, פתחים וקירות חיצוניים. אסור להשתמש במעלית במהלך ההתפנות למרחב מוגן.

ההבדלים בין מרחב מוגן מוסדי לממ"ד רגיל

ההבדל הגדול ביותר בין ממ"ד למרחב מוגן מוסדי הוא סדר הגודל שלו – ממ"ד הוא מרחב מוגן בתוך דירה המשמש את הדיירים שלה במקרה חירום והשטח שלו מוגבל, ואילו מרחב מוגן מוסדי הוא המרחב המוגן של בניין שלם, בדרך כלל כזה שאינו מיועד למגורים אלא בניין של מוסד ציבורי כמו בניין משרדים. זה אומר בין היתר שהמרחב המוגן המוסדי הוא גדול יותר מממ"ד (תלוי בגודל של סביבת העבודה ובכמות העובדים בבניין), אך גם זמן ההגעה הממוצע אליו גדול יותר.

כמו כן, אל המרחב המוגן המוסדי יכולים להגיע גם אנשים שאינם עובדים של הבניין, לעומת ממ"ד שבו משתמשים רק הדיירים של הדירה הספציפית ואורחיהם, ואין אפשרות לתת לכמות רבה של אנשים בבניין להגיע אליו בגלל שטחו המוגבל (ולכן לכל דירה אמור להיות ממ"ד משלה, ואם אין אז עליה להשתמש בממ"ק, במקלט או באזור מוגן אחר כמו חדר מדרגות).

מה עושים אם נשמעת אזעקה כשאתם בנסיעה בדרך למשרד?

אם אתם נוסעים למשרד ונשמעת אזעקה, עליכם לצאת מהרכב אם אפשר, להתרחק ממנו ולהישכב על הרצפה או להיכנס למרחב המוגן במבנה הקרוב אליכם. אם אתם נמצאים בתחבורה ציבורית נהג הרכב יאט את הנסיעה ואף יעצור אותה לחלוטין כדי לאפשר לנוסעים לרדת ולהתרחק מהרכב ולמצוא מחסה. אם אין באפשרותכם לצאת מהרכב (למשל במקרה של נסיעה ברכבת), עליכם להתכופף מתחת לקו החלונות או להתרחק מהם ככל האפשר.

מה עושים אם נשמעת אזעקה כשאתם בשטח פתוח בדרך למשרד?

אם נשמעת אזעקה כשאתם בדרך למקום העבודה, בין שאתם עובדים במשרד קבוע באופן ספייס או בשטח להשכרה כמו המשרדים של עתידים קונקט ATIDIM CONNECT  בפארק עתידים תל אביב, עליכם להישכב על הרצפה ולהגן על ראשכם בידיכם. אם יש לידכם בניין או מחסה יש להיכנס אליו ולמצוא את המרחב המוגן או המקלט שלו.

לסיכום

השאיפה של כולנו היא להגיע לימים שקטים ובטוחים, אך חשוב להיות ערניים ולהכיר את הנחיות פיקוד העורף לשהייה במרחב מוגן גם אם אתם נמצאים בעבודה או בדרך אליה. מומלץ שתכירו את כל המרחבים המוגנים הנמצאים במקום העבודה שלכם עוד היום, כדי שבזמן אמת תוכלו לפעול מהר למען הגנה על עצמכם ולעזור לחבריכם לעבודה להגן על עצמם.

×
דילוג לתוכן