משרדים להשכרה תל אביב, חללי עבודה,חדרי ישיבות | פארק עתידים תל אביב

עסקים של מילואימניקים – על האתגרים שבשמירה על העסק ובחזרה לשגרה

מלחמת חרבות ברזל יצרה אתגרים רבים בעולם העסקים, החל בחוסר זמינות של עובדים ובעלי עסקים רבים שיצאו להגן על מדינה וכלה במשימות רבות שנדחו לתקופה שאחרי החגים ודרשו מענה מיידי בתחילתה. המצב עדיין לא נגמר אך חלק מהמילואימניקים סיימו את תפקידם ומנסים לחזור לשגרה, או שקיבלו הפוגה מהלחימה ורוצים להתרענן בעזרת החיים והעבודה שהיו להם קודם לכן. איך עושים זאת נכון? מול אילו אתגרים עומדים שכירים ועצמאים שנאלצו לעזוב הכול כדי להילחם על הבית וכעת חוזרים למה שהשאירו מאחור? המאמר שלפניכם ינסה לעשות קצת סדר בעניינים.

עסקים של מילואימניקים

ההשפעה של ה7. 10 על עולם העבודה

החיים של כל ישראלי השתנו בשבעה באוקטובר, ומאז עולם העבודה מתמודד עם לא מעט שינויים ואתגרים. חלק מהעובדים שלא נקראו לשירות מילואים הוצאו לחל"ת בגלל צמצום הפעילות של העסק שבו הם עבדו, בעלי עסקים נאלצו להשאיר את העסקים שלהם בלי מנהל כדי לצאת ללחימה ולכן מקומות עבודה רבים חוו קשיים כלכליים ואף קרסו לחלוטין ונאלצו להיסגר, ענפים ספציפיים ספגו פגיעה קשה כמו ענף התיירות, ענף החקלאות וענפים שהיו להם בסיסי פעולה רחבים בעוטף, חלה ירידה בכמות העובדים הזרים הזמינים בארץ ועוד. חלו גם שינויים באופי העבודה במקומות רבים כמו גידול בהיקף העבודה מהבית או בחללי עבודה משותפים הקרובים יותר לבית, ביקוש מוגבר לעובדים בתחום הביטחון והבריאות, והכלכלה הישראלית כולה נפגעה ועודנה משתקמת. עולם העבודה יושפע גם לטווח ארוך, וכעת עם חזרתם של לא מעט משרתי מילואים לשגרה יש צורך לפעול כדי לשלב אותם בצורה הטובה ביותר כדי למנוע שחיקה, נזק נפשי כבד והשפעה של פוסט-טראומה על הבריאות הפיזית והמנטלית שלהם.

ניהול מרחוק של העסק

לא כל המילואימניקים שיצאו ללחימה הם שכירים – לחלקם יש עסקים משל עצמם, שנאלצו להמשיך את ענייניהם כרגיל בלי חוד החנית. בין שבעל העסק האציל סמכויות ברגעים שבהם הייתה לו הזדמנות לדבר בטלפון עם העובדים, נאלץ לבקש מהעובדים להעביר את כל התכולה של העסק למחסנים להשכרה בגלל סגירה זמנית או לצמיתות של המקום או שהוא ביקש עזרה מהמשפחה בניהול השוטף, תהיו בטוחים שהם חשבו על העסק מדי יום בכל מקום שהם היו בו וניסו גם לנהל אותו מרחוק, בייחוד כאלו שהעסק שלהם עמד בקשיים רבים ואפילו עמד לפני סכנת קריסה ולא הייתה להם רשת ביטחון מטעם המדינה.

להיעזר בסביבה – מעגלי תמיכה חזקים

הערבות ההדדית ומעגלי התמיכה של כל מילואימניק שכיר או עצמאי הם אלמנטים חשובים שעזרו לשמור למשך כל התקופה הזו על שגרה כלשהי, גם אם הם לא היו בה בעצמם. שיחות יום יומיות (או בתדירות המתאפשרת לפי אופי התפקיד של המשרת בצבא), שליחת חבילות לשטח וגם תמיכה במשפחות עצמן הן אמצעי חשוב שבעזרתו העורף מתאושש מהמכה הקשה ומשתדל לשמור על החיים שהלוחמים יחזרו אליהם. כמעסיקים של מילואימניקים חשוב שתוודאו שיש להם מעגלי תמיכה חזקים כמו משפחה, שכנים, חברים ואפילו הקולגות בעבודה, כדי לאפשר חזרה רכה לשגרה ותמיכה בכל המובנים לפי הצורך.

האתגרים של אנשי מילואים בחזרה לעבודה

אנשי המילואים נאלצים להתמודד עם אתגרים מהותיים בחזרה לעבודה לאחר השירות:

  • קושי רגשי – תחושות של חרדה, דיכאון, אשמה וטראומה מהחוויות שהם חוו במהלך השירות, כשמאתגר להתרכז ולתפקד וצורך בתמיכה נפשית
  • קושי פיזי – עייפות, תשישות וכאב פיזי עקב פציעות מופיעים אצל משרתים רבים, ובעקבות אלו הם מתקשים לחזור לשגרת העבודה הפיזית וזקוקים להתאמות וגמישות ככל האפשר כמו תוספת הפסקות, העברת סמכויות או עבודה מהבית
  • קושי מקצועי – אפילו חודש אחד של שירות מילואים הוא בעל השפעה רבה על העובד, ויכול להיות שהוא צבר פערים בידע ובמיומנויות שלו, העלולים להוביל לקושי להשתלב חזרה בצוות
  • קושי בין-אישי – ההיעדרות מהעבודה עלולה ליצור אתגר במערכת היחסים בין העובד לקולגות ולדרגים הגבוהים יותר, והוא עלול לחוות תחושות של חוסר הבנה ותסכול מצד המנהלים והעמיתים שלא נקראו לשירות. חשוב לקיים תקשורת פתוחה ושקופה בין מי שחזר מהשטח לבין המנהלים והעמיתים שנשארו לעבוד כרגיל כדי לגשר בין הפערים וליצור סביבת עבודה תומכת יותר עבור כולם

איך מעסיקים יכולים לתמוך באנשי מילואים החוזרים?

אם אתם מעסיקים שכעת מקבלים בחזרה עובדים שיצאו לשירות מילואים, חשוב שתעשו את כל ההתאמות הנדרשות כדי להבטיח חזרה בריאה ומוצלחת לשגרה. זהו אומנם אתגר העלול להיות מורכב, אך אתם יכולים להפוך את המצב לטוב הרבה יותר באמצעות תקשורת טובה, הקשבה ורצון להתאים את המצב לצרכים של העובדים.

חזרה הדרגתית לעבודה שוטפת

אנשים שחזרו זה עתה (או אפילו לפני כמה שבועות) מהלחימה לא יכולים כבר ביום הראשון לחזור לעסקים כרגיל, וזה לא משנה איזה תפקיד בעסק או בארגון הם מאיישים. חשוב מאוד שתיתנו מקום למה שהם עברו עד החזרה, ותחזירו אותם בהדרגה לשגרה. זה אומר שבתחילת הדרך הם יעבדו על כמות קטנה יותר של משימות, לא ייצרו קשר עם הלקוחות אם זה מה שהם מבקשים ויעבדו בקצב שלהם. תהיו בטוחים שהם מנסים לעשות את המקסימום שלהם כבר מהיום הראשון, ולכם נותר רק לספק להם את המקום והמשאבים לחזור לעצמם ולצמוח.

גמישות והקשבה לצרכים

המצב הנוכחי דורש גמישות מרבית והקשבה לצרכים מכל מי שיכול לספק אותן – ספקים, מעסיקים וגם העובדים שנשארו לעבוד כרגיל. כמעסיקים של מילואימניקים שזה עתה חזרו לעבודה, אתם יכולים להתחיל בלשאול אותם מה שלומם, להקשיב לתשובה שלהם ולהעמיד לאפשרותכם כל סיוע שאתם יכולים להציע להם. יש עובדים שיבקשו מכם לעבוד קצת יותר מהבית, יש כאלו שיבקשו שתעבירו מהם משימות לאחריות של קולגות ועוד – נסו לבוא לקראתם ולהפוך את החזרה שלהם למציאות העבודה לקלה קצת יותר. הלקוחות כנראה יהיו סבלניים פחות לחוסרים בכוח האדם ולהשפעה שיש להם על תפוקת העבודה, אבל מהצד של משפחות העובדים והעסק עצמו המשרתים במילואים צריכים לקבל מקום להביע את הצרכים והרצונות שלהם כדי למצוא פתרונות מתאימים שיעזרו להם להתאקלם בצורה טובה יותר.

לא לשכוח את הנפש

החזרה לשגרה אומנם די קלה בפן הפיזי, אבל אסור לזנוח את הנפש – בין שהם איבדו אנשים חשובים, ראו מראות קשים או חשו תחושות שליליות במהלך השירות, הטראומה עלולה שלא לעזוב אותם גם אם הם השאירו אותה מאחוריהם מבחינה פיזית. חשוב שהעובדים יפנו לקבלת עזרה מהמקומות המספקים אותה כמו קופות חולים, מרכזים פרטיים, שירותים סוציאליים ועוד, ואתם כמעסיקים יכולים לספק להם משאבים כמו מימון טיפול רגשי או פסיכולוגי, העברת סדנאות רלוונטיות במקום העבודה או אפילו רק להפנות אותם לגורמים הרלוונטיים ולהקשיב להם כשהם רוצים לפרוק.

סיוע למילואימניקים בפארק עתידים תל אביב

אנחנו בפארק עתידים תל אביב מוקירים את המילואימניקים ששמו הכול בצד כדי לתת למען המדינה, ואנחנו מוכנים לעמוד לשירותכם בכל עת ולכל מטרה, כי כולנו ערבים זה לזה ויחד אנחנו מנצחים– הקמנו עם להב (לשכת העצמאים בישראל) תוכנית מיוחדת להשכרת עמדות עבודה וחללי עבודה אצלנו במתחם, הכוללת את כל מה שאתם צריכים לחזרה נוחה לשגרת העבודה בעסק שלכם. כל התשתיות המתקדמות שלנו זמינות לכם ולעובדים כדי שתוכלו להמשיך לנהל את שגרת העסק במינימום דאגות, ועסקים ועצמאים שיציגו צו 8 יקבלו את כל השירותים האלו בחינם למשך 4 חודשים. נשמח לסייע לעסקים ולעצמאים בכל דרך שבה אנחנו יכולים, בין שמדובר בירידים, בכנסים מיוחדים, בהרצאות מעוררות השראה ואפילו בהזמנת החיילים למפגש התרעננות והעלאת המורל ממש כאן במתחם. מוזמנים לקרוא את הפרטים על ההצעות הקיימות בקישורים שכאן או לפנות אלינו באופן אישי כדי למצוא פתרון המתאים לכם.

לסיכום

עולם העבודה עדיין מתמודד עם אתגרים רבים שנוצרו בגלל ה7.10, ומילואימניקים שכירים ועצמאים זקוקים לתמיכה של אלו שנשארו בעורף. בין שאתם רוצים לשכור חדרי ישיבות ומשרדים חיצוניים לטובת העובדים שלכם, לספק למילואימניקים תמיכה כלכלית נחוצה או להכין את מקום העבודה לקראת חזרתם – יש המון מה לעשות בנושא וחשוב להיות רגישים ולנסות לעזור זה לזה כדי להתמודד בהצלחה עם הטראומה.

מעוניינים במידע נוסף על פארק עתידים תל אביב? דברו עם מיה 8485*

×
דילוג לתוכן